Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ateliér zpracování ovčí vlny

23. 9. 2019

Začátkem roku 2020 jsme otevřeli tzv. ATELIÉR ZPRACOVÁNÍ OVČÍ VLNY. Tady se věnujeme postupnému čištění, praní, sušení, česání, předení i následnému zpracování ovčí vlny do finálního výrobku. Vlna dostává po všech těchto krocích podobu buď

  • česance, který lze dále využít k plstění (suchému či mokrému),
  • přadénka (dvojnitka, cca 100  až 200 gramů),
  • autorského výrobku (dětské oblečení vel. 80 - 110, ponožky, rukavice, čepice). Sortiment je postupně rozšiřován.

Používám klasický kolovrátek Louet S10 (z Holandska), který zvládne všechny záludnosti spřádání vlny od prvních kroků až k profesionálnímu zvládnutí tohoto tradičního řemesla. Používá se několik desítek let, je všestranný, bezporuchový. Jeho součástí jsou další cívky a snovadlo, snadno se používá, kuličková ložiska nepotřebují mazání, umožňují snadné a plynulé otáčení setrvačníků. Hlavní kolo: 50 cm, Otvor: 12 mm, výška od země 27 cm, hmotnost: 6 kg

Výrobky Louet jsou známé po celém světě svou vynikající kvalitou, designem a zpracováním. Louet [BV], se sídlem v Holandsku, začala navrhovat a vyrábět spřádací a tkací zařízení Louet v roce 1976. Špičkové strojírenství a kvalitní zpracování byly základními kameny spřádacího a tkacího zařízení Louet za posledních 30 let a jsou dodnes velmi důležité. Vynikající zkušenosti umožnily Louet navrhovat a vyrábět četné kolovraty a tkalcovské stavy, které jsou funkčně vynikající, praktické, vynikající kvality a nabízeny za přijatelné ceny.

200110_1.jpg190118_1.jpg200113_1.jpg 

200114_1.jpg

 

 

 

 

 

 

200123_2.jpg  200123_1.jpg  200123_3.jpg

 

 

 

 

 

Pro zájemce, kteří by se chtěli s tímto tradičním řemeslem seznámit, nabízíme vždy během jedné soboty v měsíci možnost vyzkoušet si jednotlivé postupy přímo na místě. Dostanete možnost zapojit se do jednotlivých kroků, které zde právě budou probíhat. Můžete například česat vlnu na bubnové česačce, případně ručně za pomoci kovových kartáčů. Šikovnější z vás si jistě rádi vyzkouší vlastní předení u kolovrátku, nebo následné stáčení vlny s motovidlem do přadének. Spřádat vlna se ale dá také za pomoci vřetýnka. Používám originální keramické přesleny od velice šikovné keramičky Alenky Šumové z Levína. Seznámit se budete moci také s barvením vlny nebo s postupy fixování hotového materiálu. Poznáte tak, jak vznikají výrobky z ovčí vlny z Krušnohoří, regionální produkt. 

krusnohori_uzivatel_barva_mala.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Letošní TOUR DE FLEESE byla přesunuta na později, a to od 29. 8. do 20. 9. 2020. Uvítáme zájemce z blízkého i vzdálenějšího okolí, ženy, děti i muže, kteří by se chtěli připojit. 

Ateliér bude otevřen vždy jednu sobotu v měsíci, a to od 13 do 16 hodin. Rezervovat si místo můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz) nebo na tel. 604 545 037.

 

NABÍDKA PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY A PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY:

Děti se seznámí s ovčí vlnou, s jejími vlastnostmi, vyzkoušejí si, co vlna dokáže. Výsledkem jsou malá umělecká díla, děti ani netuší, jak jsou šikovné. Termíny po dohodě, délka cca 1 až 1,5 hodiny, cena 90 Kč / dítě (včetně spotřebovaného materiálu). Je možné tento program prožít u nás, případně po dohodě přijedeme k vám (plus cestovné). 

 

NABÍDKA PRO ŠKOLNÍ KOLEKTIVY NEBO ZÁJMOVÉ KROUŽKY:

Obsah jednotlivých bloků na téma zpracování vlny je přizpůsoben věku dětí. Lze pojmout jako celodenní výlet, prohlédnout si mlýn a jeho okolí a následně si odpočinout po náročném dni u ohně. Lze přespat ve vlastních stanech. Stravování vlastní nebo se domluvit na jiných možnostech. Termíny po dohodě, délka cca 3 hodiny, určeno minimálně pro 10 dětí, cena 100 Kč / dítě (včetně spotřebovaného materiálu).

Témata:

  • "Toč se, můj kolovrátku" (zpracování vlny od praní, sušení, česání, základy předení na kolovratu)
  • "Vlna na cestě k nám" (suché nebo mokré plstění malé hračky nebo taštičky)

 

KURZY PRO DOSPĚLÉ:

Programy pro dospělé zahrnují různé techniky od přípravy surové vlny až po její finální zpracování. Důraz je kladen na tradiční řemeslné techniky. Potřebné vybavení pro zpracování ovčí vlny, jako jsou kolovrátky, česací kartáče i tkalcovský stav, jsou k dispozici pro kurzy v tvůrčím ateliéru. Můžete si ale přivést kolovrátky nebo vřeténka vlastní. Individuální termíny jsou stanoveny po dohodě s vámi při minimálním počtu 5 osob.

Probíhají zde programy jednotlivé, dále navazující a víkendové kurzy. Snažíme se o individuální přístup, postupujeme podle vašich přání a schopností. Na nikoho nespěcháme. Náročnější projekty trvají delší dobu, někdy i celý víkend (např. spředení vlny). 
 

Témata:

  • 170630_4.jpgPráce s kolovrátkem pro úplné začátečníky Celodenní seminář, kompletní úvod do světa spřádání - od zpracování vlny po práci s ručním vřetenem až po spřádání a sesnování na dvojnitku). Naučíte se, jak k vlně přistupovat, jak ji očistit, jak rozlišit, která se hodí k dalšímu zpracování, jak ji vyprat a usušit. Vyprané rouno se následně bude česat kartáči nebo na bubnové česačce a nakonec se dostanete i ke spřádání na kolovratu a seskávání ve dvounitku, tj. opravdovou upředenou přízi. Vyzkoušet si budete moci dva druhy kolovrátků  (pokud byste si chtěli dovést kolovrátek vlastní, je to samozřejmě možné). Počet účastníků: maximálně 3 (individuální přístup.). Cena kurzu: cena 1100 Kč, materiál, kolovrátek i další příslušenství k dispozici. V ceně kurzu je zahrnuto spotřebované vlněné rouno, první vámi upředenou nádhernou přízi si odnášíte domů. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. Termíny po dohodě.

 

  • 170628_5.jpgKurz pletení ponožek z vlastní vlny Navazuje na úvodní kurz práce s kolovrátkem, ale můžete pracovat i s vlnou vlastní (upředenou, případně i koupenou). Naučíte se v šesti krocích uplést ponožky tak, jak to dělávaly v minulých dobách naše babičky. Nikdy jen tak neseděly s rukama v klíně. Kurz je určen pro každého, kdo někdy držel v ruce jehlice, Měli byste už umět nahození počátečních ok, rozdělení na čtyři jehlice, zklady pletení, tj. plést hladce, obrace, anglicky. Naučíte se spočítat, kolik očí budete potřebovat na ponožky, jak vůbec začít, jak ujímat u paty, jak přidávat i jak ponožku zakončit. Plést se bude na čtyřech jehlicích. Ty budete potřebovat (5 ks, tzv. ponožkové, kratší jehlice) vlastní, pořiďte si je o síle č. 4. Slabší jehlice vyžadují slabší materiál. Věřím, že budete chtít pokračovat v pletení i doma. Až pochopíte techniku, zvládnete s přehledem uplést ponožky (celý pár) během jednoho večera. Cena kurzu je 750 Kč. Termíny individuální po domluvě, můžete navrhnout i všední den, pokusím se vám přizpůsobit. Počet účastníků: maximálně 6 osob (individuální přístup.) Pracujete s vlastní přineseným materiálem (vlnou). Vzor a technika vychází z místních tradic. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. Termíny po dohodě.
 
  • Práce s tkalcovským stavem  Seznámení s dvoulistým tkalcovským stavem, jednoduchá osnova, vlastní kreativní návrh. Dvě lekce po dvou hodinách, cena 850 Kč (materiál, tkalcovský stav k dispozici), termíny individuální po domluvě. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. Termíny po dohodě.

 

  • Plstěné domácí bačkorky  Jako materiál je použita vlna z krušnohorského regionu, každý vychází z vlastního návrhu. Domů si odnášíte pár originálních plstěných bačkorek ve vaší velikosti. Určeno pro dospělé a dospívající, kteří již zvládli základy mokrého plstění. Celodenní program (cca 5 hodin) s přestávkou na oběd, cena 1100 Kč / os. plus 250 Kč za materiál. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. Termíny po dohodě.

 

MÁTE VLASTNÍ OVCE, ALE NEVÍTE CO S OVČÍ VLNOU?

Ozvěte se, můžeme se domluvit na spolupráci. 

Chtěli byste nosit teplý svetr, ponožky, rukavice nebo čepici z vlny vašich vlastních ovcí? Kolem chovu ovcí je spousta jiné práce, než abyste ještě vysedávali u kolovrátku nebo s pletacími jehlicemi... Máte ke svým ovečkám citový vztah a rádi byste si zachovali co nejdéle jejich vlnu, nejlépe na vlastním těle?

Vlnu od vás převezmu (preferuji osobní převzetí), šetrně ji vyperu, dále ji vyčešu a spředu na kolovrátku do dvojnitky. Podle předem domluveného návrhu vám upletu to, po čem toužíte. Jako majitelé ovcí jistě oceníte jedinečné vlastnosti ovčí vlny, jako je výborná hřejivost, pružnost vlákna, vlna nepouští barvu, je voděodolná, ohnivzorná, nemačkavá, lehká, vzdušná. Výrobek, který k vám doputuje, vás promění ve výjimečnou a nepřehlédnutelnou bytost. Budete mít na sobě originál, který se zrodil jen pro vás. Na přání lze vlnu také barvit, přednost dávám přírodním postupům. 

Cena se odvíjí od množství vlny, kterou si dodáte, a složitosti zadání. 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář