Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ateliér zpracování ovčí vlny

23. 9. 2019

U nás nejen že se seznámíte se starými řemeslnými technikami, ale současně poznáte opomíjený kout našeho pohraničí -  a to Východní Krušné hory. Občerstvení během našich programů je třeba si vzít s sebou, případně se předem domluvit na jiných variantách. 

NABÍDKA PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY:

Děti se seznámí s ovčí vlnou, s jejími vlastnostmi, vyzkoušejí si, co vlna dokáže. Výsledkem jsou malá umělecká díla, děti ani netuší, jak jsou šikovné. Termíny po dohodě, délka cca 1 až 1,5 hodiny, cena 90 Kč / dítě (včetně spotřebovaného materiálu). Je možné tento program prožít u nás, případně po dohodě přijedeme k vám (plus cestovné). 

 

NABÍDKA PRO ŠKOLNÍ KOLEKTIVY NEBO ZÁJMOVÉ KROUŽKY:

Obsah jednotlivých bloků na téma zpracování vlny je přizpůsoben věku dětí. Lze pojmout jako celodenní výlet, prohlédnout si mlýn a jeho okolí a následně si odpočinout po náročném dni u ohně. Lze přespat ve vlastních stanech. Stravování vlastní nebo se domluvit na jiných možnostech. Termíny po dohodě, délka cca 3 hodiny, určeno minimálně pro 10 dětí, cena 120 Kč / dítě (včetně spotřebovaného materiálu).

Témata:

  • "Toč se, můj kolovrátku" (zpracování vlny od praní, sušení, česání, základy předení na kolovratu)
  • "Vlna na cestě k nám" (suché nebo mokré plstění malé hračky nebo taštičky)

 

KURZY PRO DOSPĚLÉ:

Programy pro dospělé zahrnují různé techniky od přípravy surové vlny až po její finální zpracování. Důraz je kladen na tradiční řemeslné techniky. Potřebné vybavení pro zpracování ovčí vlny, jako jsou kolovrátky, česací kartáče i tkalcovský stav, jsou k dispozici pro kurzy v tvůrčím ateliéru. Můžete si ale přivést kolovrátky nebo vřeténka vlastní. Individuální termíny jsou stanoveny po dohodě s vámi při minimálním počtu 5 osob.

Probíhají zde programy jednotlivé, dále navazující a víkendové kurzy. Snažíme se o individuální přístup, postupujeme podle vašich přání a schopností. Na nikoho nespěcháme. Náročnější projekty trvají delší dobu, někdy i celý víkend (např. spředení vlny). 
 

Témata:

  • 170630_4.jpgPráce s kolovrátkem pro úplné začátečníky Komplexní úvod do světa spřádání - od zpracování vlny po práci s ručním vřetenem až po spřádání a sesnování na dvojnitku). Tři lekce po dvou hodinách, termíny individuální po domluvě. Lze domluvit všechny tři dvouhodinovky na jeden den nebo rozdělit na různé víkendy. Naučíte se, jak k vlně přistupovat, jak ji očistit, vyprat a usušit, vyprané rouno se následně bude česat a nakonec se dostanete i ke spřádání na kolovratu a seskávání v hotovou upředenou přízi. Vyzkoušet si budete moci dva druhy kolovrátků. Počet účastníků: maximálně 6 (individuální přístup.). Cena kurzu: cena 1100 Kč, materiál, kolovrátek i další příslušenství k dispozici. V ceně kurzu je zahrnuto spotřebované vlněné rouno, první vámi upředenou přízi si odnášíte domů. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. Po zvládnutí předení na kolovrátku lze domluvit základy pletení z vlastní vlny (ponožky na čtyřech jehlicích, čepice - různé druhy, rukavice palčáky nebo prstové, svetr). Ceny i termíny individuální po domluvě.

 

  • 170628_5.jpgKurz pletení ponožek z vlastní vlny Navazuje na úvodní kurz práce s kolovrátkem, ale můžete pracovat i s vlnou vlastní (upředenou, případně i koupenou). Naučíte se v šesti krocích uplést ponožky tak, jak to dělávaly v minulých dobách naše babičky. Nikdy jen tak neseděly s rukama v klíně. Kurz je určen pro každého, kdo někdy držel v ruce jehlice, Měli byste už umět nahození počátečních ok, rozdělení na čtyři jehlice, plést hladce, obrace, anglicky. Naučíte se spočítat, kolik očí budete potřebovat na ponožky, jak vůbec začít, ujímat u paty, jak přidávat i jak ponožku zakončit. Plést se bude na čtyřech jehlicích. Ty budete potřebovat (5 ks, tzv. ponožkové, kratší jehlice) vlastní, pořiďte si je o síle č. 4. Slabší jehlice vyžadují slabší materiál. Věřím, že budete chtít pokračovat v pletení i doma. Až pochopíte techniku, zvládnete s přehledem uplést ponožky (celý pár) během jednoho večera. Cena kurzu je 1100 Kč. Tři lekce po dvou hodinách, termíny individuální po domluvě. Lze domluvit všechny tři dvouhodinovky na jeden den nebo rozdělit na různé víkendy. Počet účastníků: maximálně 10 osob (individuální přístup.) Pracujete ideálně s vlastní upředenou vlnou. Vzor a technika vychází z místních tradic. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. 
 
  • Práce s tkalcovským stavem  Seznámení s dvoulistým tkalcovským stavem, jednoduchá osnova, vlastní kreativní návrh. Dvě lekce po dvou hodinách, cena 850 Kč (materiál, tkalcovský stav k dispozici), termíny individuální po domluvě. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. 

 

  • Plstěné domácí bačkorky  Jako materiál je použita vlna z krušnohorského regionu, každý vychází z vlastního návrhu. Domů si odnášíte pár originálních plstěných bačkorek ve vaší velikosti. Určeno pro dospělé a dospívající, kteří již zvládli základy mokrého plstění. Celodenní program (cca 5 hodin) s přestávkou na oběd, cena 1100 Kč / os. plus 250 Kč za materiál, termíny individuální po domluvě. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace. 

 

MÁTE VLASTNÍ OVCE, ALE NEUMÍTE OVČÍ VLNU ZPRACOVAT?

Chtěli byste nosit teplý svetr, ponožky, rukavice nebo čepici z vlny vašich vlastních ovcí? Kolem chovu ovcí je spousta jiné práce, než abyste ještě vysedávali u kolovrátku nebo s pletacími jehlicemi... Máte ke svým ovečkám citový vztah a rádi byste si zachovali co nejdéle jejich vlnu, nejlépe na vlastním těle?

Ozvěte se, můžeme se domluvit na spolupráci. Vlnu si od vás převezmu (preferuji osobní převzetí, ale lze zaslat i poštou), šetrně ji vyperu, dále ji vyčešu a spředu na kolovrátku do dvojnitky. Podle předem domluveného návrhu vám upletu to, po čem toužíte. Jako majitelé ovcí jistě oceníte jedinečné vlastnosti ovčí vlny, jako je výborná hřejivost, pružnost vlákna, vlna nepouští barvu, je voděodolná, ohnivzorná, nemačkavá, lehká, vzdušná. Výrobek, který k vám doputuje, vás promění ve výjimečnou a nepřehlédnutelnou bytost. Budete mít na sobě originál, který se zrodil jen pro vás. Na přání lze vlnu také barvit, přednost dávám přírodním postupům. 

Cena se odvíjí od množství vlny, kterou si dodáte, a složitosti zadání. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář