Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro návštěvníky

18. 12. 2020
Otevřeno: po předchozí telefonické domluvě - tel. 603 897 907 nebo tel. 604 545 037
Vstupné:
základní 60 Kč
snížené 30 Kč (děti od 6 let, studenti, důchodci, ZTP, ZTPP)
rodinné 120 Kč
 
Prohlídka muzea mlynářství je možná pouze s průvodcem. 
Maximální počet členů v jedné skupině je šest, za děti odpovídají rodiče, zákonní zástupci, příp. pedagogický doprovod.
Prohlídka trvá přibližně 50 minut.
V muzeu je povoleno fotografovat.
Muzeum mlynářství není bezbariérové.
 
Prodej:
Zakoupíte zde pohlednice Grizzlochova mlýna, turistické vizitky (CZ 4268), fotonálepky F824.
 
Během komentované prohlídky se návštěvníci muzea mlynářství budou moci dozvědět zajímavé informace nejen z historie tohoto mlýna, z mlynářské technologie, ale i množství dalších věcí vztahujících se ke zdejšímu mlýnu a životu na vesnici v dobách minulých.

Prohlídka začíná ve světnici v přízemí, pokračuje kolem bývalé černé kuchyně a bývalé pece na chleba ke vstupu do kamenného sklepa, kde zůstal velice cenný původní gotický portál. Další část expozice je ve mlýnici, kde zůstalo zachované paleční kolo s ocelovým pastorkem a soustavou transmisí, převodů a korečkových výtahů. Dřevěné části zde zůstaly v podobě z roku 1947, kdy se zde přestalo mlít. Nejvýraznější zde je paleční kolo umístěné na hřídeli. Do patra - a ještě výš, na půdu - vedou dřevěné hranolové korečkové výtahy, kudy se dopravovalo obilné zrno. 

Zde jsou umístěné předměty z minulých dob, užívané především při přípravě jídla, v kuchyni. Najdeme tady také část věnovanou pěstování a zpracování lnu. Zpracováním lnu se zabývali i dřívější obyvatelé tohoto vodního mlýna. Důkazem této činnosti byla v roce 2016 na půdě nalezená trdlice. 

Třetí část expozice pokračuje ve II. nadzemním podlaží, kde se nachází vlastní mlecí zařízení. Kromě technologického zařízení zde bude mít návštěvník možnost seznámit se s běžnými předměty, které se zde ve mlýně používaly. Čtvrtá část expozice je umístěna na půdě (III. nadzemní podlaží), kde na svých původních místech zůstaly hranolový vysévač a prosévač. Také zde jsou uloženy výstavní předměty vztahující se k životu na vesnici v dobách minulých.

Prohlídka končí obchůzkou kolem mlýna, v místech, kde býval náhon. Návštěvníci také uvidí místo (lednice), kudy voda přitékala vantroky na vodní kolo o průměru 4,2 metru a šířce 70 cm.

V bezprostřední blízkosti mlýna je umístěno několik zachovalých mlecích kamenů, které věrně dokládají mlynářskou činnost. Zlomky mlecích kamenů nepřehlédnete v chodbě ke sklepu.

Důležité místo zde bude mít unikátní sbírka smaltovaného nádobí, kterou majitel mlýna shromáždil během uplynulých dvaceti let.

hrnecky05.jpg
 
hrnecky06.jpg
hrnecky01.jpg
hrnecky08.jpg
hrnecky09.jpg


 
hrnecky07.jpg
hrnecky04.jpg
 
hrnecky01.jpg
 

 

 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář