Jdi na obsah Jdi na menu

Oživlé tradice, akce

6. 12. 2016

PRAVIDELNÉ BLOKY V GRIZZLOCHOVĚ MLÝNĚ

Probíhají u nás v Krásném Lese 207 od 15:00 do 17:30 každou první sobotu v měsíci. Můžete si vyzkoušet některé již zapomenuté techniky, vycházející ze základů tradičních řemesel. Nejen že si něco nového zkusíte, poznáte, co dokážete, ale současně si domů odnesete vlastní výrobek, věc, kterou v obchodě nekoupíte. Přijít mohou zájemci o tradice z řad dospělých, ale i děti od 8 let (mladší pouze v doprovodu rodičů). Cena jednotlivého bloku je 200 Kč, zahrnuje materiál, použité pomůcky a individuální přístup. (Pro ty, kdo nemají možnost využít vlastní dopravu, přidávám informaci, že lze využít spoj z Ústí nad Labem - autobus 451, který je ve stanici Ústí nad Labem, Mírové náměstí v 14:01, příjezd do Krásného Lesa, konečná je ve 14:46. Odjezd zpět autobusem 451 z Krásného Lesa v 19:08.) 

Kapacita je omezena, doporučuji si místo předem rezervovat mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz) nebo telefonicky (604 545 037).

7. září 2019 - PLETENÍ KOŠÍKŮ Z PEDIGU. Seznámíte se s pedigem, materiálem, který nahrazuje klasické vrbové proutí. Ukážeme si jednotlivé druhy a zjistíte, k čemu je jaký druh dobrý. Naučíte se jednotlivé kroky a základní vzorování. Zvládnete určitě vyrobit jednoduchý košíček.

5. října 2019 - PLSTĚNÍ Z OVČÍ VLNY. Ovčí vlna má jedinečné vlastnosti, pro které byla využívána už v dávných dobách. Teprve podrobným prozkoumáním ovčí vlny zblízka zjistíte, že rouno není hladké, ale má v sobě zvláštní strukturu, jakési háčky, které umožňují materiál kompaktně spojit. Ukážeme si oba druhy, suché i mokré plstění.

2. listopadu 2019 - TRADIČNÍ VÝROBA SVÍČEK. Přestože dnes můžete v obchodě koupit neskutečné množství svíček, my se vrátíme k tomu, jak to dělávali naši předkové dříve. Vyzkoušíme tradiční tavení včelího vosku, zkusíme vyrobit svíčkovou formu.  

7. prosince 2019 - TRADIČNÍ VÁNOČNÍ OZDOBY. Vánoce mají své neopakovatelné kouzlo, které dotvářejí nejrůznější "prvky vánoc". Poodhalíme zvyky našich babiček a vyrobíme si něco z toho, co nesmělo chybět v této době v domácnostech před sty lety.

Na rok 2020 připravujeme: malování na hedvábí, odlitky "indiánských" masek ze sádry, nádoby z papírové hmoty, výroba papíru, kaligrafii, razítka na textil, korálková překvapení.


OŽÍVAJÍ ZDE TRADIČNÍ ŘEMESLA

Každý, kdo nás navštíví, na vlastní oči uvidí, jak živá jsou zde tradiční řemesla (zpracování ovčí vlny, předení na kolovrátku, práce s vřeténkem, tkaní na tkalcovském stavu a na rámečku, drátování, síťování, háčkování, pletení, praní prádla starými postupy, výroba březových košťat, kopřivových provazů, výroba ošatek na kynutí chleba, pečení chleba aj.). Nic z toho nepředstavuje programy, kdy si tzv. na něco hrajeme, ale všechno je to součástí našeho každodenního života. Snažíme se o  návrat k tradicím a starému způsobu života, neutíkáme k moderním vynálezům, čas se tady zastavil před více než sto lety. (Výjimku, která potvrzuje pravidlo, tvoří jeden notebook.)

Posbírali jsme většinu historických pomůcek (dva kolovrátky, tkalcovský stav, vřeténka, jehly na síťování, hřebeny k rozčesávání ovčí vlny, rámečky na tkaní, rám na malování na hedvábí,jehlice na pletení, háčky na háčkování apod.), se vším pracujeme. Pokud se ohlásíte dopředu, můžeme operativně připravit pro menší skupinky dětí interaktivní program (malování, kreslení, pletení z pedigu, drátování, práce se včelím voskem, textilní techniky - malování na hedvábí, drhání, síťování, batika, práce se dřevem, výroba březových košťat ap.). Dovolíme vám vstoupit do našich činností, budete si moci sáhnout na to, co právě aktuálně budeme dělat.

vlna7.jpg

Jak ke mně přišla ovčí vlna? Ovčí vlna přicházela postupně, podobně jako přišel v roce 2013 první kolovrátek. Od první chvíle jsem věděla, co s ním mám dělat. Vlastníma rukama je možné z hromady špinavé vlny vyrobit prakticky cokoliv. Chceme-li zpracovávat ovčí vlnu, je třeba ji nejdříve vyprat. Tato fáze se nejlépe realizuje během léta, kdy prší, ale současně je teplo. Na několik dní vlnu namočíme do dešťové vody, nikdy nepoužíváme žádné chemické přípravky. Vodu je třeba často měnit, vlnu proplachovat (pomáháme si lopatou nebo zvonem na čištění odpadů). Každá vlna by měla být proprána minimálně desetkrát. Čistá vlna potom prosychá na slunci, volně rozložená na roštu, speciálně k tomu vyrobeném. Pak je potřeba ji důkladně vyčesat (kartáčem na psy nebo speciálními kartáčovacími destičkami). Teprve potom je připravená k předení. Předení na kolovrátku je jednoduché, když samozřejmě víme jak na to. 

123.jpgChceme-li získat kvalitní materiál k pletení, háčkování nebo tkaní, je potřeba sesnovat (tedy spříst k sobě) dvě příze. Takto sesnovaný materiál je potřeba ještě zafixovat. Ale pak je vlna nádherně hebká, rozvolněná. Vlna je čistě přírodní, nebarvená. Konečný výrobek je vždy originál. S jednotlivými kroky přípravy ovčí vlny se můžete osobně seznámit přímo v našem mlýně, včetně experimentů s barvením vlny přírodní cestou. Nic z toho, co si tisíckrát přečtete, se nevyrovná tomu, co si jednou vyzkoušíte. Ctíme tradice i staré postupy, které k nám i dnes tak jasně a čitelně promlouvají. 

 


170630_4.jpgKurz zpracování vlny a předení na kolovratu 
Kurz jednodenní, sobota, od 9 do 17 hodin (s přestávkou na oběd). Určen je pro úplné začátečníky, kteří se chtějí věnovat práci s vlnou. Na kurzu se naučíte, jak k vlně přistupovat, jak ji očistit, vyprat a usušit, vyprané rouno se následně bude česat a nakonec se dostanete i ke spřádání na kolovratu a seskávání v hotovou upředenou přízi. Vyzkoušet si budete moci dva druhy kolovrátků. Počet účastníků: maximálně 6 (individuální přístup.). Cena kurzu: 900 Kč (záloha předem ve výši 300 Kč). V ceně kurzu je zahrnuto spotřebované vlněné rouno, první vámi upředenou přízi si odnášíte domů. Přihlásit se můžete mailem (grizzlochuv-mlyn@seznam.cz), obratem obdržíte bližší informace.

 

170628_5.jpgKurzy pletení ponožek 
Jednodenní, sobota, od 9 do 17 hodin (s přestávkou na oběd). Počet účastníků: maximálně 9 osoby (individuální přístup.) Naučíte se v šesti krocích uplést ponožky tak, jak to dělávaly v minulých dobách naše babičky. Nikdy jen tak neseděly s rukama v klíně. Kurz je určen pro úplné začátečníky. Naučíte se nahazovat, plést hladce, obrace, ujímat, přidávat a zakončit. Plést budete na čtyřech jehlicích. Ty budete potřebovat vlastní, pořiďte si je o síle č. 4. Věřím, že budete chtít pokračovat v pletení i doma. Můžete pracovat s novou, ale využít lze i starší vlnu (rozplést se dá například i starý svetr, který už nenosíte). Až pochopíte techniku, zvládnete s přehledem uplést ponožky (celý pár) během jednoho večera.
Cena kurzu je 900 Kč (záloha předem ve výši 300 Kč). 

170914_27.jpgPozn.: Děkuji za první neformální setkání nad jehlicemi i za první nesmělé pokusy s pletením ponožek. Slíbila jsem vložit sem postup na pletení ponožky postupem helix, abyste mohly (mohli?) pracovat v klidu svého domova. Potřebujete tři barvy přibližně stejně silné vlny, sadu pěti jehlic na pletení ponožek a čtyři zavírací špendlíky. Lépe se pracuje ze začátku s vlnou silnější, k tenkým přízím se můžete dostat později. Abyste upletly ponožky, potřebujete ovládat: nahození počátečních ok, rozdělení na čtyři jehlice, oka hladce, obrace, anglicky. 

170914_11.jpg170914_12.jpg170914_13.jpg170914_14.jpg

 

 

 

170914_15.jpg170914_16.jpg170914_17.jpg170914_18.jpg

 

 

 

170914_19.jpg170914_20.jpg170914_21.jpg170914_22.jpg

 

 

 

170914_23.jpg170914_24.jpg170914_25.jpg170914_26.jpg

 

 

 

 

 

 

 


Spolupracujeme s mateřskými i základními školami, mateřskými centry, dětskými domovy apod. Můžeme k vám přijet s interaktivním  programem "Toč se, můj kolovrátku". Představena je cesta ovčí vlny od oveček k nám, a to od čištění, praní v dešťové vodě, přes česání, vlastní zpracování ovčí vlny až k předení na kolovrátku. Na začátku je hromada čerstvě nastříhané vlny, na konci příze připravená k pletení nebo ke tkaní. Program je součástí cyklu Seznamujeme se s tradicemi aneb ... co nám dnes říká ovčí vlna (zpracování vlny, praní, sušení, předení na kolovrátku, plstění, háčkování, pletení). Máte-li zájem, neváhejte nás kontaktovat. Na obsahu i délce trvání programu se domluvíme. Máme dlouholeté zkušenosti s tvořivými činnostmi s dětmi. 


SEMINÁŘE WAHLGRENIS

Budou se zde konat také semináře Wahlgrenis pro budoucí maminky i celé páry, kterým se nedaří otěhotnět, dále akce zaměřené na ženy (Jsi krásná) i na ostatní zájemce (Nemoc jako výkřik duše, Pokud přeladíme program ap.), komunikace s bytostmi jemnohmotného světa, magické ornamenty...

Časem... Víkendové i týdenní OZDRAVNÉ POBYTY pro rodiny s dětmi i jednotlivce s možností poznat nejen kapacitu vlastních plic. Je zde klima srovnatelné s mořským pobřežím, vzduch přicházející sem od Severního moře je čerstvý, čistý, léčivý. Každý na sobě po několika okamžicích zaznamená změnu. Mizí zde zázračně alergie, dýchací potíže, potíže s pletí i jiné problémy. Na pozemku roste během celé sezóny nepřeberné množství léčivých rostlin, které se přímo nabízejí k okamžitému využití (čaje, masti, tinktury, vlasové zábaly apod.). Je to opravdová lékárna na dosah ruky...

Prodej knih Wahlgrenis "Proč k nám miminko nechce", "Jak rozumět vlastní duši", "Pokud přeladíme program", CD "Jsi krásná", věšteckých dřevěných kostek.

obalka.jpg

 

Wahlgrenis: Pokud přeladíme program  
CENA: 200 Kč
Kniha (vázaná, 192 stran), 2018    

 

 

 

 

 

 

 

wahl1.jpg

 

Wahlgrenis: Jak rozumět vlastní duši  
CENA: 200 Kč
Kniha (vázaná, 6 kapitol, 192 stran), 2015      


Nejsem lékař ani léčitel. Nejsem ani guru. V podstatě je mi jedno, jak žijete a co žijete. Nebudu za vás dávat ruku do ohně a přesvědčovat vás, že tyto postupy fungují. K tomu si můžete dojít sami. Můžete, ale nemusíte. Třeba se nestane vůbec nic. Ale pokud budete chtít, osvobodíte se z pastí, do kterých jste se nechali dobrovolně zavřít.

Jak objednat, kde koupit

 

 

wahl2.jpg

 

Wahlgrenis: Proč k nám miminko nechce 
CENA: 200 Kč
Kniha (vázaná, 8 kapitol, 192 stran), 2012  

                                           
"K sepsání této knížky mě vedly jednotlivé kontakty s dívkami a ženami, kterým se nedaří nebo nedařilo otěhotnět, a následná oznámení o narození dlouho očekávaného miminka… Často jsem během psaní vnímala, jako by mi jednotlivá slova sama naskakovala na monitor, jako bych to ani nebyla já, kdo píše..."
40 příběhů narozených miminek - 4 konference věnované ženám, kterým se nedaří otěhotnět

Jak objednat, kde koupit

 

 

wahl3.jpg

 

Wahlgrenis: Jsi krásná... (CD) 
CENA: 150 Kč
Celkový čas: 53:38 
16 částí (8 mluvené slovo + 8 písniček Jiřího Březíka) 

Autorka obrazu: Sylva Hankeová

Text namluvila: Jindřiška Nováková Švecová 

 

 

 

 

wahl4.jpg

 

Wahlgrenis: Dřevěné kostky 
CENA: 2538 Kč
Sada dřevěných kostek je dodávána v papírové krabičce o rozměrech 18 x 18 x 3 cm..

Krabička umožňuje zařadit sadu kostek do knihovny mezi knihy.
Součástí setu je i podrobný návod, který tvoří devět karet s pochopitelně rozkreslenými základními sestavami.
Jednotlivé části: Jak rozumět jednotlivým slovům v závislosti na poloze při výkladu? Minulost – přítomnost – budoucnost; Vývoj vztahů; Základní sestavy plošné a prostorové; Obecný význam jednotlivých symbolů 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rosé - Děkuji

11. 11. 2018 13:09

Úžasné, úžasné, úžasné , knihy, kostky, CD a jiné ...vše mi něco dalo a ve spojení s mým srdcem se mnohé otevřelo ..... děkuji moc , že mi Tě Andělé poslali do cesty mé.