Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víkend otevřených zahrad 11. a 12. 6. 2022

Svátek otevírání zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend) a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se pod záštitou Národního památkového ústavu během prvního ročníku v roce 2010 otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstá.

210526_1.jpg

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

Co je cílem akce?

Zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Kdo se může přihlásit?

Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého např. ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se mohou zapojit jakékoliv objekty - od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad, přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy a ovocné sady až po zahrady umělců.

Víkend otevřených zahrad a vstupné

Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete – v tom spočívá "otevřenost" (vstup zdarma být může, ale nemusí). Lidé si zde kupují průkaz, který jim umožňuje do těchto zahrad vstoupit. V České republice tolik zpřístupněných zahrad nemáme, a tak se snažíme během Víkendu lidem poskytnout nadstantardní program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů, divadla a podobně. Proto vstupné záleží na majitelích a často slouží k pokrytí nákladů na doprovodný program.

Výběr z programů

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit Květnou a v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne v Buchlovickém zámeckém parku, Lednickém zámeckém parku či ve Valtickém zámeckém parku. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Tématických zahrad - Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách Trojského zámku. 

Přírodní zahrady, z.s. ve svých ukázkových zahradách představí ekologický způsob zahradničení a podělí se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích. Novinkou mezi přihlášenými jsou květinové farmy (Kveteto, Floratorium Velká Černá, Květinová farma v javorové aleji).

Přírodní zahrada u Grizzlochova mlýna

Otevřeno bude v sobotu 11. 6. i v neděli 12. 6. 2022 od 10 do 16 hodin. 

Přírodní zahrada se rozkládá na ploše přibližně 2000 m2 v blízkosti bývalého vodního mlýna ze 17. století, který postupně rekonstruujeme. Nachází se ve výšce 650 m n. m. Najdeme zde mokřad, divoce rostoucí živý plot, kamenné jezírko, potoky, suché kamenné zídky, louku s ovocnými stromy, bobulovinami i prvky pro úkryt a hnízdění nejrůznějších suchomilných i vodních živočichů, ptáků a hmyzu. Ve středu zahrady jsou permakulturní záhony a spirála s bylinkami. Zde dříve byla podmáčená louka, zcela nepřístupná. V odpočinkové části zahrady je chýše z vrbového proutí. - Plaketu „Přírodní zahrada“ jsme získali v roce 2019.

 

Doprovodný program: 

Návštěvníkům bude k dispozici mapka zahrady, prohlídka přírodní zahrady je individuální, na dotazy odpovíme.

Prohlídky bývalého vodního mlýna (v 11:00, 13:00, 15:00), vstupné 100 Kč.

Ukázky tradičního zpracování ovčí vlny (v 10:30, 12:30, 14:30).

 

Doprava:

Individuální doprava (auto, moto, kolo), případně autobus z Ústí nad Labem č. 451 (příjezd 10:44, 14:44), nebo cyklobus z Ústí nad Labem č. 20 (9:05, 13:50).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář