Jdi na obsah Jdi na menu

Výrobky z ručně zpracované vlny z Krušnohoří

22. 10. 2021

191127_1.jpgOd 30. listopadu 2019 jsme držiteli prestižní značky KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt® na Výrobky z ručně zpracované vlny z KrušnohoříTato značka znamená, že moje výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ vlny v Krušných horách. Vlna je zpracovávána podle původních postupů tak, jak to dělávaly naše babičky. Po odstranění hrubých nečistot je vlna vyprána v měkké dešťové vodě, bez jakýchkoliv chemických prostředků, a po důkladném vymáchání schne volně rozložená na slunci. Následuje fáze rozčesávání vlny do česanců a potom už se může přejít ke kolovrátku. Obvykle pracuji se sesnovanou dvojnitkou, kterou lze dále ještě dobarvit. Po zafixování vlny horkou parou se rozhoduji pro další zpracování - pletení, háčkování, tkaní na tkalcovském stavu nebo plstění.

211018_1.jpg

211018_2.jpg

211018_3.jpg

Ovčí vlna je nejstarší textilní surovinou, kterou člověk dokázal zpracovat, dlouhými věky osvědčená. Má vynikající hřejivé a termoregulační vlastnosti, vlněná vlákna jsou pevná, tvárná, pružná a odpuzují vodu. Oblečení z ovčí vlny mnohem více odolávají vlhkosti z deště než materiály z rostlinných nebo syntetických.

Tradice, originál, český výrobek.

Přemýšlíte o originálním vánočním dárku pro někoho ze svých blízkých? Vyberte si teplé vlněné ponožky. Super dárek pro muže, ale i pro ženu-princeznu, která má věčně zmrzlé nohy...  

 

U nás najdete:

  • 20210802_190055a.jpgzpracovanou ovčí vlnu z Krušnohoří, dvounitku,

Čistě přírodní (světlá nebo tmavě hnědá): 100 g, cena: 360 Kč / 15 euro

Barvená (podle aktuální nabídky): 100 g, cena: 380 Kč / 15 euro

Lze se domluvit také na vlně v různé fázi zpracování, např. ke tvoření s dětmi (může být surová nečištěná, vypraná, nevyčesaná). Vhodná je také k následnému barvení a plstění. Připravím odpovídající množství v kvalitě, jakou požadujete. Informujte se telefonicky nebo přes mail.

  • česance barvené vlny určené k dalšímu tvoření, 20 g (žlutá, oranžová, červená, vínová, béžová, hnědá)
  • vánoční ozdoby
  • koberce utkané na stavu, šíře cca 70 cm, délka kolem 2 m
  • teplé vlněné ponožky
  • teplé vlněné rukavice
  • teplé vlněné návleky na nohy
  • teplé vlněné čepice (dvojité, horní vrstva je vlněná, vnitřní část je příjemný, "nekousavý" materiál)
  • vlněné čelenky (dvojité, horní vrstva je vlněná, vnitřní část je příjemný, "nekousavý" materiál, šířka 8, 10 nebo 12 cm; širší čelenku lze využít také jako měkký nákrčník) 
  • projektový vak (projektová taška), který nutně potřebuje každá pletařka, s vnitřními kapsami (na klubíčko, jehlice, metr, měřítko, značkovače apod.)

Nenajdete-li u nás výrobek nebo velikost, která by vám vyhovovala, neváhejte nás kontaktovat. Domluvíme se na individuálním postupu. 

201121_2.jpg

201121_8.jpg

Aktuální výrobky k prodeji najdete na fler.cz

220108_1.jpg Tyto vyplétané podkolenky byly upleteny z vlny oveček, které se chovají u nás v Krušnohoří. Vlnu jsem důkladně vyprala, usušila, vyčesala, upředla na kolovrátku ve dvounitku. Teprve pak jsem vzala jehlice a tak, jak to dělávaly naše babičky, jsem pletla, na čtyřech jehlicích. Vlna se z rubové strany kříží, vzniká tak zdvojení, což zaručuje skutečné teplo. Horní lem perfektně drží podkolenky na noze. Navíc vlna obsahující lanolin odpuzuje vlhkost.  

Velikost: přibližně 38/39, tj. na chodidlo cca 26 cm, výška od paty k hornímu okraji 35 cm. Jsou ideální pro každého, kdo trpí na studené nohy. Nožky se zahřejí v zimě venku, při lyžování, na běžkách, ale i při procházkách po městě, kde budou atraktivním doplňkem přes vlněné kamaše.

Základní barva je světlá přírodní, zdobným prvkem je vyplétaný vzor hnědou vlnou. Pracuje se s vlnou z ovcí bílých a hnědých, vlna není barvená.  

Cena: 420 Kč  / 17 euro

20211127_092114a.jpgTyto čistě přírodní ozdoby úžasně dotvoří jedinečnou atmosféru vašich Vánoc. Hodí se do interiéru na živý strom společně s dalšími přírodními dekoracemi (sláma, jablíčka). Jsou vyrobeny ručně ze surové vlny z ovcí z Krušnohoří. Vlnu jsem vyprala, vyčesala a obarvila potravinářskými barvivy. Následně jsem se pustila do suchého plstění, tj. vypichování tvarů speciální jehlou. Základní barva srdíček je žlutá, z obou stran je menší červené středové srdíčko. Velikost: šířka 6 cm, výška 5 cm. V horní části je poutko ke snadnému zavěšení. (Háčky nejsou součástí nabídky.) 

Sada: 8 kusů

Cena: 280 Kč  / 12 euro

20211127_111256a.jpg

Tyto čistě přírodní ozdoby úžasně dotvoří jedinečnou atmosféru vašich Vánoc. Hodí se do interiéru na živý strom společně s dalšími přírodními dekoracemi (sláma, jablíčka). Jsou vyrobeny ručně ze surové vlny z ovcí z Krušnohoří. Vlnu jsem vyprala, vyčesala a obarvila potravinářskými barvivy. Následně jsem se pustila do suchého plstění, tj. vypichování tvarů speciální jehlou. 

Základní barva srdíček je rezavá, další barvy jsou žlutá, červená, zelená. Nebyl zde sice vytvářen žádný obrázek ani ornament, přesto zvolená barevnost dává prostor fantazii. Každé srdíčko je originál, nenajdete dvě stejná. Velikost: šířka 6 cm, výška 5 cm. V horní části je poutko ke snadnému zavěšení. (Háčky nejsou součástí nabídky.) 

Sada: 10 kusů

Cena: 350 Kč  / 15 euro

dsc06908a.jpgTyto čistě přírodní ozdoby úžasně dotvoří jedinečnou atmosféru vašich Vánoc. Hodí se do interiéru na živý strom společně s dalšími přírodními dekoracemi (sláma, jablíčka). Jsou vyrobeny ručně ze surové vlny z ovcí z Krušnohoří. Vlnu jsem vyprala, vyčesala a obarvila potravinářskými barvivy. Následně jsem se pustila do suchého plstění, tj. vypichování tvarů speciální jehlou. 

Základní barva srdíček je starorůžová. Nebyl zde sice vytvářen žádný obrázek ani ornament, přesto zvolená barevnost dává prostor fantazii. Každé srdíčko je originál, nenajdete dvě stejná. Velikost: šířka 6 cm, výška 5 cm. V horní části je poutko ke snadnému zavěšení. (Háčky nejsou součástí nabídky.) 

Sada: 6 kusů

Cena: 210 Kč  / 9 euro

20211123_090531a.jpgTyto vlněné rukavice jsou nejen teplé, ale současně budou vaším nádherným originálním módním doplňkem pro podzimní a hlavně zimní období. Byly vyrobeny z ovčí vlny od oveček z Krušnohoří. Vlnu jsem nejprve několikrát vyprala, sušila se na sluníčku, potom po vyčesání na bubnové česačce jsem následně na kolovrátku upředla. Tyto tradiční postupy byly vlastní i našim babičkám. Dnes to již tolik běžné není. Pletla jsem na čtyřech jehlicích od špičky, okraj kolem zápěstí je zcela volný, pružný. Krásně sedí na ruce. Vlna je velice příjemná, měkká a teploučká.

Tmavá barva vlny je přirozená, z hnědé ovečky. V horní části rukavice je krásný silný copánek, dlaňová část je hladká. Jemné copánky tvoří i lem kolem zápěstí, lem měří 7 cm. Velikost rukavice je 8. 

Cena: 639 Kč  / 25 euro

20211123_091049a.jpgTato čepice je upletena jako dvojitý tunel ze 100% vlny, nenajdete zde žádné umělé příměsi. Vnitřní část je z velice jemné hnědé vlny, průmyslově zpracované, nekouše. Nahoře je menší bambulka. Vrchní světlá část je upletena z ručně zpracované vlny z oveček z Krušnohoří, vlna je přírodní, nebarvená. Velikost universální, přizpůsobí se velikosti hlavy. Délka od bambulky k okraji je 28 cm, okraj si můžete přizpůsobit, jak budete chtít.

Cena: 520 Kč / 21 euro

20211123_091145a.jpgTato čepice není jen čepice (1). Je to dvojitý tunel, který má v horní části dírkami provlečenou šňůrku se střapci. Při troše fantazie si zde domyslíte netradiční prvek, cosi jako neviditelnou, ale zcela funkční bambuli. Když šňůrku povolíte, můžete tunel přetáhnout přes hlavu a máte pohodlný jemný nákrčník (2). Další variantou je pak čelenka (3), kterou si můžete podle svých potřeb srolovat a navléknout na hlavu, zakryje krásně uši a působí velice efektně. Výhody tohoto doplňku využijete při svých výletech do přírody, kdy předem nemůžete odhadnout, jaké bude počasí. Studený vítr vás nepřekvapí ani na lanovce. Čepice je upletena ze 100% vlny, nenajdete zde žádné umělé příměsi. Na vnitřní část byla použita vlna velice jemná, která nekouše. Základní barva je hnědá, kolem obličeje je pruh z oranžové (barvené) vlny, světlá atraktivní část je ručně zpracovaná vlna z oveček z Krušnohoří. 

Velikost universální, přizpůsobí se velikosti hlavy. 

Cena: 520 Kč / 21 euro

201129_1.jpg

Tento kobereček je utkaný z vlastnoručně zpracované vlny. Byl to dlouhý proces, než přišel na svět... Ovčí vlnu jsem vyprala, usušenou vyčesala, a česance následně obarvila přírodní cestou (vratič). Teprve po ustálení se můj plán mohl začít realizovat u stavu. Kobereček se bude hodit do koupelny nebo do ložnice, ale jistě jej  využijete na svých stylových akcích (středověk, 18. století ap.). Nenajdete jiný absolutně stejný. Chtěla jsem využít přirozené vlastnosti vlny. Materiál je 100% vlna, z ovcí z Krušnohoří. Vlna u mne získává další rozměr, nemusí končit na skládce. Obdivuji její vlastnosti a velice ráda s ní pracuji. Barva je přírodní na okrajích, plocha byla utkána z vlny obarvené vratičem. 

Tkám na dvoulistém tkalcovském stavu od pana Tomka z Turnova, osnova je bavlněná. 

Velikost: šířka 64 cm, délka 108 cm, třásně jsou dlouhé 9 cm. Komplet ruční práce, ekologický proces, bez elektřiny, český výrobek, regionální produkt Krušnohoří.

Cena: 2800 Kč / 115 euro

20211023_175255a.jpgTyto teplé ponožky jsou upleteny z vlny ovcí z domácího chovu, které se pasou na stráních nedaleko od nás, v Krušných horách. Vlnu jsem nejprve několikrát vyprala v dešťové vodě pouze s přírodním gelem, po uschnutí jsem pečlivě vyčesala veškeré nečistoty na bubnové česačce a následně upředla na kolovrátku dvě cívky tzv. jednonitky. Ty bylo potřeba spolu sesnovat. Vlna je nebarvená, bílá, silná. Zaručí nejen pohodlí, ale především příjemné teplo. 

Pracovala jsem tradičním postupem, tj. na čtyřech jehlicích, stejně, jak to dělávaly naše babičky. Ponožky na noze perfektně sedí. Pletla jsem od špičky, horní okraj je ukončený velice volně, nestahuje.

Tyto ponožky jsou ideální pro každého, kdo trpí na studené nohy. Nožičky zahřejí v zimě venku, užijete je doma u kamen nebo také v létě při spaní v přírodě (při táboření, v jeskyni, v tee-pee).

Velikost 36/37, na chodidlo cca 23 cm. Od paty ke kotníku je výška ponožky 16 cm.

Ruční práce, tradice, kvalita, regionální produkt. Doporučuji prát v ruce ve vlažné vodě prostředkem na vlnu, máchat ve stejně teplé vodě. Sušit volně rozložené.

Cena: 375 Kč / 15 euro

20210712_195007a.jpg

Základní vlna je surová hnědá, nebarvená. Vyplétání kontrastní barvou je i na chodidlové části, z rubové strany se kříží a vzniká tak zdvojení materiálu. Perfektně drží na noze. Mají certifikát Regionální produkt KRUŠNOHOŘÍ.

Velikost: přibližně 36/37, tj. na chodidlo cca 25 cm.

Jsou ideální pro každého, kdo trpí na studené nohy. Nohy zahřejí v zimě venku, při lyžování, na běžkách, ale i při procházkách po městě.

Ruční práce, tradice, kvalita, regionální produkt Krušnohoří. Doporučuji prát v ruce ve vlažné vodě prostředkem na vlnu, máchat ve stejně teplé vodě. Neždímat. Sušit doporučuji volně rozložené.

Cena: 648 Kč  / 26 euro

201006_2.jpgTyto vlněné rukavice MEDVĚDICE jsou nejen teplé, ale současně budou vaším nádherným originálním módním doplňkem pro podzimní a hlavně zimní období. Byly vyrobeny z ovčí vlny od oveček z Krušnohoří. Mají certifikát Regionální produkt KRUŠNOHOŘÍ.

Vlnu jsem nejprve několikrát vyprala, sušila se na sluníčku, potom po vyčesání na bubnové česačce jsem se pustila do barvení a následně na kolovrátku upředla. Tyto tradiční postupy byly vlastní i našim babičkám. Dnes to již tolik běžné není. Vlna je velice příjemná, měkká a teploučká. Tmavě hnědý základ je z hnědé ovečky, dále byla použita bílá a tři odstíny vznikly barvením (žlutá, béžová a světle hnědá). Vyplétaný norský vzor je z obou stran, na vnitřní straně byla vlna křížena, takže dochází k zesílení materiálu a rukavice jsou opravdu teplé. Lem byl pleten pružným patentem (výška lemu je 8 cm). Velikost rukavice je cca 8, délka od lemu je 20 cm. 

Cena: 639 Kč  / 25 euro

200219_1.jpgČepice byla upletena z vlny nádherné šedé lamy z domácího chovu v Krušných horách. V této čepici budete nepřehlédnutelní. Zaručí vám příjemné teplo i v těch nejkrutějších mrazech. Upletena byla na kruhové jehlici, bez sešívání v šedé "lamí" barvě, speciální technikou, kdy se současně plete také vnitřní část - vlnou béžovou. Jsou to prakticky dvě čepice v jedné. Plete se pružným, volným vzorem. V horní části se čepice mírně zužuje. Vlna nekouše. Volně rozložená měří 28 cm (tj. obvod hlavy 56), vzdálenost od okraje k vrcholu čepice je 27 cm. Čepice se přizpůsobí velikosti hlavy. 

Cena: 876 Kč  / 35 euro

201228_1.jpgTato ČEPICE Z VLASTNORUČNĚ UPŘEDENÉ VLNY byla upletena z vlny hnědých oveček (Východofríská ovce) z domácího chovu v Krušných horách. Vlna byla nejprve několikrát důkladně vyprána v dešťové vodě pouze s přírodním gelem, následně usušena slunečními paprsky, pečlivě jsem vyčesala veškeré nečistoty na bubnové česačce a následně upředla na kolovrátku. Vlna hnědá byla na bubnové česačce nakombinována s přírodní vlnou, čímž vznikl netradiční melírový efekt. V této čepici budete nepřehlédnutelní. Zaručí vám příjemné teplo, a to i v těch nejkrutějších mrazech. 

Čepice je pletena na kruhové jehlici, bez sešívání, speciálním postupem, kdy se současně plete také vnitřní část - příjemnou vlnou béžovou, která nekouše. Jsou to prakticky dvě čepice v jedné. Plete se pružným, volným vzorem. V horní části se čepice mírně zužuje. Vrchol čepice je ozdoben bambulkou. Volně rozložená měří 28 cm (tj. obvod hlavy 56), vzdálenost od okraje k vrcholu čepice je 27 cm. Čepice se přizpůsobí velikosti hlavy. 

Cena: 876 Kč  / 35 euro

191121_6.jpgDětské rukavice (palčáky) byly upleteny tradiční metodou našich babiček, tj. na čtyřech jehlicích, a to z vlny ovcí z domácího chovu v Krušných horách. Vlna byla nejprve vyprána v dešťové vodě pouze s přírodním gelem, následně usušena slunečními paprsky, pečlivě jsem vyčesala veškeré nečistoty ručně a pak i na bubnové česačce a následně upředla na kolovrátku. Z dvou jednonitek vznikla sesnováním na kolovrátku dvojnitka, z té jsem pletla. Vlna je měkká, silná, zaručí nejen pohodlí, ale i příjemné teplo. Perfektně se přizpůsobí dětské ručičce. Kolem zápěstí je protažena šňůrka (uháčkovaný řetízek), aby se daly rukavičky přitáhnout. Autorská práce, druhé takové nepotkáte. Dětská velikost, dlaň cca 15 cm. Ruční práce, tradice, kvalita, žádné umělé příměsi, regionální produkt Krušnohoří. 

Cena: 450 Kč  / 18 euro

201228_2.jpgOriginální SVĚTLÁ MOŠNA nebo také brašna, chcete-li, přes rameno, vhodná například na stylové akce (ale i jinam). Nepotkáte nikoho jiného se stejnou...

Materiál je 100% bavlna. utkána byla na dvoulistém tkalcovském stavu. Jedna vnitřní kapsa a překlad přes celý přední díl. Režný popruh je dlouhý 120 cm. Zdobný prvek: drhané bavlněné třásně. Komplet ruční práce, včetně finálního šití. Rozměry 30 x 30 cm.

Cena: 1230 Kč  / 50 euro

201121_5.jpgTuto prostornou projektovou tašku ocení každý tvůrce, ať už na cestách vlakem, na dovolené, na návštěvě u kamarádky nebo i doma v obýváku. Vejde se do ní pohodlně rozpracovaný svetr, ponožky, ale i množství potřeb a důležitých pomůcek. Můžete v ní mít uloženo své rozpracované pletení, háčkování nebo cokoliv jiného.

Projektová taška je lehoučká, má zpevněné dno. Zavírá se na dvě žluté měkké šňůry. Ty umožní tašku nosit přes ruku, přes rameno nebo i na zádech. Umožňuje pracovat i za chůze. Vrchní látka s ovečkami je 100% bavlna (120 g/m2), uvnitř je měkoučký žlutý flanel. 

Kapsy jsou uvnitř dvě: jedna širší stažená do gumy, kde můžete mít uloženo další klubíčko, takže se příze při náročnější práci nebudou zamotávat. Druhá kapsa je rozdělena na dva sektory, kam si uložíte cokoliv, co potřebujete mít po ruce (návod, pomocné jehlice, metr, háčky, nůžky). 

Předměty v projektové tašce na fotografiích nejsou předmětem prodeje.

Rozměry: šířka 22 cm, výška 27 cm, hloubka 13 cm.

Cena: 420 Kč  / 17 euro

 

Vzory a návody (.pdf)

20201103_090956.jpg

PLETENÉ NÁVLEKY NA NOHY  (W-01)

Tyto pletené návleky vás zahřejí v chladných dnech zahřejí, odpuzují vlhkost. Nosit je můžete podle vlastního uvážení buď přes teplé punčocháče, kamaše nebo legíny, ke krátké sukni, případně i přes kalhoty. Můžete je nechat vysunuté až pod kolena nebo naopak shrnout ke kotníkům. Zajímavé to bude tak i tak.

201102_2.jpg

Návod zvládne každá mírně pokročilá pletařka nebo pletař, je třeba ovládat: nahození ok na čtyři jehlice, obrace, anglicky, nahodit, splést dvě oka, vyplétat vzor a ukončit práci.

Materiál: 200 g silnější 100% vlna

201102_4.jpgVelikosti: S (35 cm), M (38 cm), L (41 cm) nebo XL (44 cm)

Jehlice: Jehlice ponožkové č. 6

Zkušební vzorek: 10 x 10 cm. 

Cena: 95 Kč
Pište na mail (grizzlochův-mlyn@seznam.cz), platební údaje obdržíte obratem.

 

Další výrobky z ovčí vlny (návleky, svetry, vesty, kabátky, botičky pro miminka, psí oblečky) lze domluvit individuálně.

200416_1.jpg
 
200413_1.jpg 201118_1.jpg
200911_1.jpg 201112_1.jpg 191121_1.jpg
 

181127_3.jpg
 

nakrcnik.jpg
05.jpg
 
04.jpg
191105_1.jpg 191105_2.jpg

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miroslav Kraus - Fotonálepka

1. 2. 2021 11:24

Dobrý den!
Sbírám turistické vizitky a měl bych zájem o fotonálepku č.F824-Výrobky z ručně zpracované vlny.
Chtěl bych se zeptat zda je možné ji zaslat poštou.
Za odpověď předem děkuji
Kraus Miroslav
Mladá Boleslav

e-mail: mirek.kraus3141@seznam.cz