Jdi na obsah Jdi na menu
 


Infocentrum

13. 6. 2018

 

TURISTICKÁ ZAJÍMAVOST: BÝVALÝ VODNÍ MLÝN Z ROKU 1654 SE ZACHOVALOU MLYNÁŘSKOU TECHNOLOGIÍ

KULTURNÍ PAMÁTKA  od roku 1958

CERTIFIKOVANÁ PŘÍRODNÍ ZAHRADA

REGIONÁLNÍ PRODUKT KRUŠNOHOŘÍ  Výrobky z ovčí vlny z Krušnohoří

INSPIRATIVNÍ PŘÍRODA potok, lesy, vzduch v kvalitě mořského (od Severního moře nejsou v cestě žádná pohoří)

KRAJ VZDÁLEN BĚŽNÉ CIVILIZACI

 

Nabízíme: 

  • Komentované prohlídky pro objednané skupiny. Délka prohlídky (interiér i exteriér) s průvodcem trvá cca 45 minut, Maximální počet členů v jedné skupině je šest. Objekt není bezbariérový.
  • Programy týkající se zkušeností s permakulturním pěstování v nadmořské výšce 650 metrů
  • Ukázky zpracování ovčí vlny tak, jak to dělávali naši předkové
  • Workshopy pro každého, koho zajímá vlna (od zpracování surové vlny, přes předení na kolovrátku, tkaní na tkalcovském stavu, plstění, až po celé projekty - pletení nebo háčkovaní)

 

 

Zavítáte-li k nám, můžete se zde připojit na WIFI.

170616_2.jpg

Zde si můžete doplnit do svého turistického deníku TURISTICKOU VIZITKU Grizzlochův mlýn (CZ 4268), kterou u nás koupíte za 12 Kč. 

Pokud se setkáte s tímto projektem úplně poprvé a nadchne vás sbírání jednotlivých turistických vizitek, jakožto důkazů, že jste na konkrétním místě opravdu byli, můžete si přímo zde také zakoupit TURISTICKÝ DENÍK (za 50 Kč).

Na pohlednici, případně do turistického deníku (nebo i jinam), si můžete otisknout naše originální RAZÍTKO.

 

 

 

Bývalo hezkým zvykem posílání pohledů z cest. Není to minulost. I dnes můžete potěšit své kamarády, rodiče nebo známé pohlednicí od nás. Pro sběratele pohlednic, ale i pro každého, kdo by si chtěl uchovat vzpomínku na pěkný výlet nebo potěšit své známé, máme připraveny POHLEDNICE Grizzlochův mlýn. Cena 8 Kč.

1. Pohled kombinovaný ze čtyř obrázků. Kromě hlavního objektu je zde detail technologie z mlýnice, mlecí kameny a Rybný potok s pomněnkami.

pohled1.jpg

 

 

 

 

 

 

  

 

2. Pohled na mlýn, letní situace.

pohled2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Pohled na mlýn, zimní situace.

pohled3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Popisek na zadní straně: Grizzlochův mlýn. Původní vodní mlýn z roku 1654. Krásný Les - Petrovice, Ústecký kraj

 

Tipy na výlet: 

  • Brandlova kaple -  nad bývalou celnicí, u hranice, pod kopcem Špičák. Obdélná stavba v novogotickém slohu z r. 1912 má polygonální závěr, nárožní bosáže, hrotitá okna. Na hrotitém oblouku vchodu je v pískovcovém ostění uvedeno vročení. Trojúhelníkový štít je zdoben obloučkovým vlysem.

180619_1.jpg  180619_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

  • ​Kamenný kříž - západně od obce postavil šenkýř Josef Walter z čp. 148 v roce 1826 na paměť své dcery, která byla dne 3. 6. 1823 úkladné zavražděna (místně značen jako Walterkreuz).

  • Větrov (německy Streckenwald) je osada, základní sídelní jednotka a katastrální území v místní části Krásný Les obce Petrovice, leží v nadmořské výšce od 748 do 753 metrů mezi Adolfovem a Krásným Lesem. Katastrální území se rozkládá na ploše 2,68 km2. Páteřní komunikací je silnice třetí třídy III/2487. Osada je zmiňována od 13. století. V letech 1850 až 1980 byla součástí vsi Krásný Les. Od roku 1980 připadla Petrovicím. V roce 1921 měla 106 domů a 396 stálých obyvatel (385 Němců, 5 Čechů a 6 cizinců). Církevně spadala do působnosti Římskokatolické farnosti Habartice. Již neexistující hřbitov byl založen v roce 1886.
  • Pamětihodností Větrova je kaple sv. Antonína Paduánského, postavil ji v letech 1901 až 1902 stavitel A. Grohmann. Aktu posvěcení základního kamene v roce 1901 byl přítomen i korunní princ Max, který pronesl slavnostní řeč. Pro velkou zchátralost byla kaple kolem roku 1965 zbořena. V jejím interiéru se nacházel oltář sv. Antonína Paduánského a nevelké varhany (dar hraběte Westphalena z Chlumce), v nevelké věži pak zvon z 18. století od Jana Kristiána Schunka.​
  • V lesích za dnešními rekreačními domy (směrem ke Krásnému Lesu) se nachází asi 200 starý kamenný kříž s korpusem, jenž je umístěn na kanelovaném a bohatě zdobeném sloupu s mariánským motivem. Na kamenném čtyřhranném soklu jsou vyryty velmi dobře čitelné německé nápisy. Tento kříž byl v roce 2013 zásluhou p. Rosenkranze, potomka původních obyvatel Větrova, restaurován Michaelem Bílkem z Petrovic. Jeho znovupožehnání vykonal 27. června 2013 Michael Philipp Irmer z římskokatolické farnosti Habartice.
180622_7.jpg
180622_6.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář